WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
K MOŘI
Poté, co jsme manipulovali s dveřmi tak, že nešly zamknout, a museli se dovolat pomoci od paní domu (systém velšských západek a páček není jednoduchý), konečně jsme vyjeli na jih, k moři. Hrabství Vale of Glamorgan, Lavernock. Zvláštní pláž z obrovských šutrů, pokrytá mořskými řasami a potvorami rozličnými. Tomu, kdo vyleze na pobřežní skaliska, naskytne se pěkný výhled. Kousek od břehu je kostelík sv. Lawrence, který proslul tím, že tam poprvé Marconi uskutečnil bezdrátové rádiové spojení. U kostela je zajímavý hřbitůvek s hroby divně zdobenými, se dřevem, které nahrazuje kámen, ba i s rakví v zem zapuštěnou...
Pak jsme hledali středověkou vesnici podle adresy. Navigace nás zavedla tam, kde nebylo nic. Při dalším hledání jsme našli odbočku k hezkému jezeru a pak jsme zabloudili. Úzká silnice končila nad pláží, dalo se tam sedět na kamenné zídce a koukat na moře, pozorovat vodní ptactvo, maják na ostrově a sledovat rojení podivných plavidel, patrně majákových lodí. Přišla nás pozdravit přítulná kočička. Později přilehla. Fotky ve větším rozlišení najdete ZDE.

Pak už to šlo podle plánu. Penarth je letovisko z viktoriánských dob, takže je tu nezbytná promenáda s lavičkami, tradiční molo, spousta kaváren, lázeňských domů a velkých hotelů z různých dob. Vydali jsme se na molo a poseděli na lavičce. Je odtud hezký výhled na pláž. Zaujal nás tento dům: přízemí ocel a sklo, první patro cihly, druhé patro z barevných hrázděných domečků. A celé dílo je korunováno věžičkami a typickými britskými komíny. Molo začíná u břehu objektem kavárny, jsou na něm různé stánky. Skoro všude je zákaz rybaření až na jeden poměrně malý kousek, kde se chytat může, ale nesmí se na podlaze řezat návnada! Zato na druhé straně mola jsou přibíjeny pamětní destičky na mnoho lidí, už ve čtyřech řadách. Tady se zase nesmí klást květiny ani jiné tentonočky. Celé molo spočívá na kovových sloupech a končí roztomilou chaloupkou. Kolem se prohánějí vyhlídkové čluny, je krásně, spojení s domovem je dobré. Tak ještě foto na památku a pryč. Na pláži jsme zastihli partu rybářů v pilné práci. Záchranáři se naopak nudili. Ještě jeden zajímavý snímek. Inu, velština! Blwch = krabice, llwch = prach. A čte se to skoro jako BLUCH ČUCH, ovšem CH se musí zachrčet, LL je něco mezi č a š. Je třeba trochu chrochtat.
Fotky z Penarthu ve větším rozlišení najdete ZDE.

Ve Walesu prý pořád prší. Absolvovali jsme další krásný výlet, jedeme vlevo po krásné dálnici a neprší!
11. srpna


VALE OF
GLAMORGAN

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: