WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
STROMY VE SVETRECH
Vyjeli jsme velšskou krajinou přes kopec do Abergavenny. Nad městem je v parku malý hrad. Ha! A co je tohle? Komín má uštrikovaný náplet, strom je oblečen do svetru? No, na to si sednem! Zjistil jsem toto. Čtverečky vznikají ve spolupráci místní komunity a žen z Afriky, jedná se patrně o každoroční akci. U každého čtverečku je popiska s označením toho, kdo jej věnoval. Připojili se i letečtí kadeti. Jak to vypadá po roce? Viz ZDE. Tak ještě obhlédnout květinky, projít se parkem a pokochat se pohledem na blízký stolový kopec Crug Hywel. Abergavenny bývalo střediskem výroby bílých paruk, těch typických, které se u britských soudů a v parlamentu nosí i dnes. Tento muž to měl na svědomí. A uprostřed města pase ovci ovčák se psem. Bronzovej, pochopitelně. Fotkogalerie ZDE.

Asi pět kilometrů od města lze najít vinici. Je všude velkolepě propagována. Poté, co jsme v minulosti navštívili Burgundsko, Alsasko, Moselu, Rýn a Wachau, nám to ve Walesu připadalo trochu skromné. To i v Nashvillu to bylo jiný kafe! Teda víno. Vinice je nevelká, podíváme se do ní! Ó jéje! Na to, že je srpen, jsou kuličky menší než malé. Asi úspěch dohánějí experimenty. V přilehlém obchůdku jsme se nechali šokovat cenami (Velšané jsou asi velcí vlastenci, když to kupují). Věra ochutnala, já jsem ucucl a shovívavě jsem se usmál. Rychle pryč!


Po dlaších pěti kilometrech jsme dojeli do Tretoweru. Vzali jsme to ze špatné strany, takže místo dvorce a zříceniny jsme přes zeď uviděli kravičku s telátkem. Houby kravičku! Bejk to byl! Zřícenina stála až za paloukem. Tak jsme to hezky objeli kolem obecní haly, kterou udělali z kaple. Jo, tady je ta správná díra ve zdi! Brána do dvora Tretoweru (anglicky více na wikipedii). Vstoupili jsme a žasli. Interiér je vybaven, majitelé snad odešli před chvílí a mají připravené jídlo na opulentní hostinu. Pak budou nahoře tančit. Tak ještě pohled do nádvoří na obě strany a můžeme to vzít kolem dobytka ke hradu. Do válcové věže lze vlézt, jinak jsou to ruiny malého hrádku. Nedivím se, že si majitelé postavili pohodlnější dvorec. Okolo něj udělali hezkou zahradu. Našli jsme v ní jmelí, Věra objevila morušovník a ochutnala jeho plody. Víno bylo prťavé, čmelák nenasytný. V cestě domů nám pak bránila ovce.
13. srpnaMARQUESS

OF ABERGAVENNY

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: