WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
TALÍŘE, WHISKY A ONDRA
Ráno mě Věra odvezla do Abergavenny a koupila mi tam talíře, které se jí při předchozí návštěvě líbily. Teď je denně používám.


Pak jsme se vrátili do Blaenavonu, odložili nákup a jeli se ještě podívat do celkem blízké palírny whisky. Propagaci jí dělají velikou, ale je to podobný podfuk jako velšské víno. Sortiment se tváří světově. Ovšem výroba, to není starodávná klasika. To je moderní chemická továrna, do které lze pouze nahlížet přes sklo.

Předváděcí místnost je však velkolepá. A ještě velkolepější byl pan předvaděč. Elegantně navazoval kontakt s neznalými cizinci, pozorně vyslechl naivní dotazy a předváděl hlavně sebe. Zdůrazňoval zejména funkci čichu při konzumaci nápoje. Nedivím se, chuť nebyla nic moc. Systematicky jsem toho exhibicionistu k Věřině pobavení fotil. Kecy doprovázel i výraznou pantomimou s jasně čitelnými gesty... Kruci, už si mě všiml! Tak se ještě mrknem, co tu prodávají. Inu ano, to se dalo čekat! Prodávat mohou, kupovat nebudeme.


Odpoledne jsme dojeli do Cardiffu vyzvednout Ondru, který právě ukončil svůj studijní pobyt. Stal se držitelem příslušného certifikátu; ten mu možná pomůže při přesvědčování budoucích zaměstnavatelů, že umí anglicky. Ale hlavně prožil osm týdnů sám v místech, kde se musel cizím jazykem domlouvat pořád, neřád. Docela mu to jde, potvoře! Cesta do Blaenavonu byla veselá.
14. srpna

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: