WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
PŘES KNIHY DO VSI
Jedeme do sverní části Walesu. V městě Crickhowell nutno přejet řeku Usk přes most ze 17. století. První etapa přesunu končí na parkovišti před infocentremHay-on-Wye. To je proslulé „město knihy“, proto tu nemůžeme nezastavit. Cesta do centra byla velmi zvláštní: napřed tak, pak skrze bordel podle ukazatele úzkým průsmykem a hle - jsme na ulici plné různých knihkupectví. Jejich nabídka jde zákazníkům vstříc. Koukáme i po starožitnostech a zjišťujeme, jak se řekne velšsky telefon. Pak hurá přes parkoviště ke hradu. Co je na hradě? Regály a v nich knihy. Špica, jsou levné! Platí se ve zdi u schodů. Úžasná kasička. Od dalších polic s knihani nás lákají do podivné prodejny s pestrou nabídkou piv. Mají na to licenci, můžou prodávat. A toto jsou KONÍRNY - Poctivý obchod s harampádím £1/kus. Dobré, že? Fotogalerie ZDE.


Jedeme silničkou, která má okolní křoviska upravena tak, aby neurážela zpětná zrcátka. Ludlow je v Anglii. Branou se vjede přes náměstí na parkoviště. Na náměstí právě zuří trh, na kterém se dá koupit i proutěné křeslo. Tato dáma neprodává psa, ale vybírá prý na nemocnici pro zvířátka. Věra psa podrbala, bába si mne všimla a opustila tržiště. Asi podvodnice. Do hradu jsme nakoukli. Já jsem obešel hradby, zbytek výpravy se šel občerstvit. Věra by bez po anglicku naservírovaného čaje nemohla existovat. Ještě jsme si krátce prošli město. Hned u brány hráli dva studenti pěkně na housle. V Ludlow je k vidění stařičká hospoda a mnoho dlaších historických domů. Píšťaly varhan mají asi pozlacené. Fotky z Ludlow najdete ZDE, více na wikipedii.

Jedeme dál. Před městem Chirk děláme krátkou odbočku k místní atrakci: přes řeku Ceiriog tu vedou akvadukt a železniční viadukt těsně vedle sebe. Krásné kamenné oblouky, pohodlná cesta okolo. Šup přes hranici a kolem rybářů do tunelu. Venčí se tu psíci a naskýtá se zajímavý zpětný pohled. Projel i vlak, proplula loď. Na takovém plavidle může být hezká dovolená! Jdeme zpátky do Anglie kolem kanálu, ve kterém už čekají další koráby.

Dojeli jsme šťastně do cíle, Ondra už se vítá s ovečkami. Jsou nějaké nahé. Ale krásné zleva i zprava. Přesun končí, velšská krajina jde spát.
15. srpna


LUDLOW

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: