WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
ZMOKNOUT A NA TRAJEKT
Počasí nevlídné, chceme jít pěšky na Tŷ Mawr Wybrnant. To je kamenná chaloupka, ve které se roku 1545 narodil William Morgan, pozdější biskup, který přeložil Bibli do velštiny. Jen jsme odešli z Penmachna tak daleko, že se nám nechtělo vracet, začalo pršet. Cesta do pěkného krpálu lesem, pak volně kolem všelijakých podivností a oblečených koní. Už se blížíme k cíli. Chalupa bytelná, kamenná, komínek nakloněný. Mladý průvodce nám ukázal krb, stolek a postel v patře. Pak vitrinky s dokumenty. Baví se tu tím, že sbírají od dárců Bible ve všech jazycích. Všechno poněkud ušmudlané. Cestou zpět obdivujeme velšskou turistickou značku. Leje pořád. Byl to na rozloučenou s Walesem prima výlet, že?


Sobota, cesta domů začíná. Delší přestávku děláme ve Shrewsbury. Hned vedle parkoviště je klášterní kostel. Hle, mají tu akci! Prodávají darované knihy, zisk na dobročinné účely. Pořadatelské dámy připravují občerstvení. Je tu i koutek pro děti. Jedna dáma používá náhrobek jako pracovní stůl. A tady jásala Věra, neboť jejím favoritem je bratr Cadfael, hrdina detektivek, které se odehrávají právě v tomto klášteře a ostatky svaté Winifredy v jedné knize hrají hlavní roli. Z kláštera jsme šli na k Old Market Hall. Zde probíhala také akce, ovšem jiného druhu. Zajímavý kontrast. Snaha o prohlídku objektu byla poněkud brzděna šílenými cyklisty, kteří stojíce jezdili po náměstí. Vyfotil jsem si aspoň kamenné panáky. Je čas jít zpět k autu kolem kostela a pod viadukt. Na výjezdu z města míjíme nejvyšší dórský sloup v Anglii (40.7 m). Na něm stojí socha lorda Hilla, který účinkoval v napoleonských válkách. Fotky najdete ZDE.

Jedeme bystře, chvíli je hezky, chvíli pošmourno. Zastavujeme na oddych a okukujeme napájecí stojany na všechny možné druhy elektromobilů. Projíždíme šokujícím kruhovým objezdem, který je řízen světly. Zhasnou-li, jede se přímo rovně vpřed, kruh nekruh. Dojeli jsme brzo, ještě nepouštějí. Alespoň si dojdu na záchod. Tam jsem našel něco nevídaného: zásuvka pro holicí strojky, dvoje zdířky, oboje stejné. Vlevo 230V, vpravo 115V. Zkouška postřehu! Asi občas nějaký Brit odejde s hořícím strojkem. Pak přišel člověk, mávl - a jeli jsme.
21. - 22. srpna


SHREWSBURY

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: