WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
LUCEMBURSKO A DOMŮ
Na kontinent jsme dorazili v neděli za kuropění. Ondra se chopil řízení a jel deštivou Francií čiperně. Věra mu řekla, aby před Paříží zajel k pumpě, že městem pojede raději sama. Řekla mu to ale pozdě, žádná pumpa už nebyla. Tak si to mladík zkusil sám. Zvládl i tunely, takže jsme do našeho oblíbeného hotelu Direndall dojeli hladce.

Pondělí, zase projedeme kousek Lucemburska, když už jsme tu. Napřed se chvíli ploužíme za kloubovým autobusem, ale pak svištíme kolem vysílaček Radia Luxembourg. Jsou dvě: starší a novější. Bohužel, krásná muzika se odtud už do éteru neline. Dorazili jsme do Echternachu. Stará románská bazilika sv. Willibrorda z XI. stol. (zničená za 2. světové války, posléze rekonstrovaná) má nové moderní varhany. Kdopak tu na ně bude koncertovat ve čtvrtek? Kateřina Chroboková. Právě cvičila nějakou modernu poněkud děsivého charakteru. Svatý Willibrord tu má hrobku. Jsou tu také pěkné sarkofágy ze 7. století. I nastala chvíle k tichému usebrání. Echternach dostal za války zabrat, ale pilní občané už asi všechno zrekonstruovali. Na mnoha domech jsou pěkné ukázky kovářské práce. Třeba tenhle kuchař, ten je povedenej!
Fotky z Echternachu najdete ZDE.

Jedeme k Mosele. Víno vypadá podstatně lépe než ve Walesu, blížíme se kolem vinic ke sklepům ve Wormeldanche. Všecko je jinak: lahve mají nové divné etikety, ochotného usměvavého mladíka vystřídala tuctová prodavačka. Ochutnáváme, kontrolujeme, trochu kupujeme. A pak nahoru na Koepchen. Já už možná naposled. Byl jsem strašně smutný, protože jsem nevěděl, zda ještě někdy s Věrou někam pojedu. Tak zatím sbohem, vinice! Vracíme se do Direndallu a navigace nás žene zkratkou. Uf, projeli jsme. Ještě procházka, na které se Ondra pobratřil s koníkem, jenž vesele skotačil. Turistické značky v cizině jsou vesměs šílené.

V úterý balíme. Kupodivu se to tam zase všechno vešlo. Podivné. Řítíme se Německem. Když se konečně objeví hrad napravo a hrad nalevo, víme, že jsme na správné cestě do Čech. Pak tunely a ještě tunely, krásné nebe - a jsme doma.
23. - 25. srpna


ECHTERNACH

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: