Středa 21. 8. 2013
Ve středu jsme si udělali malý výlet na západ, do republiky. V jedné zatáčce na silnici B210 jsme spatřili romantickou bránu do parku. Asi nějaký zámek? Nikde žádný nápis, v mapě nic. Teprve po návratu do Česka jsem na webu dohledal potřebné informace. Byla to zadní brána do parku kolem Tynan Abbey, bývalého sídla mluvčího severoirského parlamentu Sira Normana Stronge. 21. ledna 1981 večer byl i se svým synem zavražděn ve zdejší knihovně příslušníky Prozatímní IRA a budovy byly zničeny bombami. Asi takhle:Proto to není turistická atrakce. Protože je to národní ostuda.

Dojeli jsme do Monaghanu a už je to tu zase. Sinn Féin, My sami, strana, která působí v republice i v království. Kráčíme po Dublin street kolem kamenného kostela a kamenné hospody do kopečka ke katedrále. Je zasvěcena svatému Macartanovi, žáku sv. Patricka. Na ornátu má ptáka se svatozáří a hledí do dalekého kraje.Katedrálu dostavěli v roce 1892, je to vrcholná ukázka viktoriánského eklektického stylu. Pojďme dovnitř! Gotická klenba na románských sloupech s korintskými hlavicemi, barevné varhany.Já fotil celky, Věra detaily: křížek, basrelief, vitráže.

Pak nás odchytila přívětivá kostelnice, ukázala nám zákristii a upozornila na donátora, který platil vitráž. Zase Devlin, tentokrát z New Yorku.Věra si ještě zazpívala.
a při odchodu setrvala s onou dámou v delším srdečném rozhovoru.


Obědvali jsme u Kvičícího čuníka: samoobslužný pult, bohatě zásobený bar, ceny přijatelné, na záchodě nejmenší umyvadlo na světě.


Paní kostelnice nám doporučila návštěvu Glaslough. Zaparkovali jsme na místě, kde v roce 1798 oběsili tři irské rebely a vešli jsme branou do zámeckého parku.

Nejprve obrostlá cottage s bílými lavičkami, pak kopeček a na něm zámek. Funguje jako hotel.Před zámkem je jakýsi vysochaný naháč, který vypadá, jako by se chystal hodit váleček. Na levé ruce má destičku. Co to má být? Nevím. Hledal jsem, nenašel jsem. Snad nejspíš řecký bojovník, kterému nevysochali ani meč, ani štít.Chovají tu pro hosty koně. Zajímavá je i rozhledna, ze které si můžete jenom zblízka prohlížet listy přerostlých stromů.

V kostele svatého Salvátora se 11. 6. 2002 Paul McCartney nešťastně oženil s Heather Millsovou.

U kostela je hřbitov a pomník na památku 7. markýze z Landsdowne, jenž zahynul jako kapitán britské armády v Itálii roku 1944.Jdeme zpátky do půvabného městečka. Z telefonní budky udělali informační. Potěšili jsme se pohledem na kamenné domy a domečky, benzinovou pumpičku a kašnu s osobitým přívodem vody.

Hodila se nám i kavárna s knihami, šikovnou obsluhou a hezkým receptem na přátelství.

Hezké. Však také Glaslough vyhrálo v roce 1978 soutěž o nejupravenějšní obec!

Odjíždíme, míjíme zbytky železniční stanice. Postavili jí tu pomník s roztomilým modýlkem.

A za chvilku jsme byli zase v Británii.Večer jsme s Věrou absolvovali v armažské katolické katedrále koncert špičkového pěveckého souboru Stile Antico. Přetrpěli jsme řečníka a radostně vyslechli zpěváky.Katedrála byla plná zaujatých diváků.

O přestávce bylo možno použít záchodky v přilehlé faře, které hlídal Ježíš v životní velikosti.Kluk