18. 7. 2012


Jedeme po dálnici na sever do Clervaux. Kolem hradu jsme jen prosvištěli a napřed jsme navštívili benediktinský klášter.

Věž se opravovala, ale jinak bylo vše v provozu. V kostele bylo útulno.

Po chvíli se usadil v kněžišti mnich. Za pár minut už jich tam bylo víc - a dali se do zpěvu!V průvodci jsme si přečetli, že klášter je světově proslulý sborem, který se specializuje na gregoriánský chorál. Tohle bylo asi B-mužstvo. Ale atmosféru to mělo moc hezkou.V podzemí je výstava o historii kláštera. Také jsme tam narazili na zajímavý podstavec s keltskými vzory.

Vrátili jsme se do města, koukli na románský kostel a vyšplhali na hrad.Hned u vchodu nás přivítaly připomínky války.

Tenhle Sherman M4A3 byl vyřazen z provozu při obraně hradu 17. prosince 1944. Teď tu stojí jako poutač na expozici bitvy v Ardenách.V té se najde spousta úžasných exponátů: vojenské vánoční stromečky, artefakty z prázdných nábojnic, kity všech používaných letadel i zbytky těch použitých, ale také lahev od moselského (zase Koeppchen!) a polní chladič šampusu.

Americkou vlajku sešila z hadříků rodina Koschových na oslavy osvobození Mameru 10. září 1944. Když pak zaútočili Němci, asi ji rádi rychle na čas schovali.

A tahle miniaturní kaplička s nápisem UPOMÍNKA NA ARDENSKOU OFENZÍVU nás vyloženě dojala.

Shromáždili tu uniformy všech armád, které se bojů zúčastnily. Také zavěsili koš na poštovní holuby.

Mají tam spoustu fotografií vojáků; některá jména jsou nečekaně zajímavá: ten vlevo byl Himmlerův švagr. Strávili jsme v expozici skoro dvě hodiny, pak nutně muselo následovat malé občerstvení v pizzerii na pěší zóničce.

Jen krátká zastávka u řeky Our a jsme ve Viandenu.Překvapení: hned u parkoviště je lanovka, která nás vyveze na hrad. Už jedem.

Pěkně přes řeku - a jsme nahoře.Překvapení: nejsme u hradu, ale na sousedním kopci! Takže pěšky z kopce (krásná vyhlídka na hrad) a zase do kopce.

Hrad nechali poslední majitelé zcela zpustnout, v roce 1977 ho velkovévoda zestátnil a od té doby probíhají rozsáhlé rekonstrukce.V interiérech nás zaujalo kroužkové brnění, otevřená galerie s románskými okny, kuchyně s vycpanou fickou, studna, sál s dobrou akustikou, a sofistikovaný krbový věšák na kyblíky.

Zvenčí nás upoutal vstup do výtahu. V Lucembursku jsou památkáři asi méně ostražití. :o) Všechny obnovovací práce se konají pod záštitou společnosti přátel hradu.Protože jsme si prve koupili na lanovku zpáteční lístek, museli jsme pak vyšplhat na sousední kopec, podívat se shora na hrad a sjet dolů k zaparkovanému autu.

Z lanovky byly ovšem krásné výhledy i na ulici pod námi.Mají to vymyšlené dobře. Turista odstaví auto na záchytném parkovišti, neplatí, je vyvezen lanovkou, za tu ovšem zaplatí a musí dvakrát vylézt na dva různé kopce. Z městečka se dá na hrad vylézt snadno a zdarma. Ale to zjistíte až potom.

Na zpáteční cestě jsme ještě okoukli další válečné muzeum v Diekirchu. I venku měli pěkné kousky. Dovnitř jsme se podívali až o rok později cestou z Irska.

A na závěr fórek.