15. 5. 2005


Měli jsme štěstí. První den našeho pobytu byl nádherný: krásné počasí, takže hurá na výlet k jezeru Vättern! První zastávka byla v Jönköpingu. Tam jsme nakoupili bonbony švédským stylem: vezmete pytlík, půjčíte si lopatičku, chodíte kolem nekonečných regálů, nabíráte, nabíráte, vrátíte lopatičku a po zvážení nákupu zaplatíte. Švédové dělají cukrlata s neuvěřitelnými kombinacemi chutí: nejstrašnější je bonbon, který má pod vrchní sladkou vrstvou přesolené jádro. Málem jsem blinkal.

Prošli jsme se po hlavní třídě, potkali se s překvapivě malou sochou krále Magna Ladulåse a krátce jsme poseděli u kostela sv. Sofie.Silnice podél východního břehu jezera Vättern nabízí krásné panoramatické výhledy.

Na začátku městečka Gränna jsme zastavili u hotelu, nakoupili pohlednice a poprvé jsme spatřili střešní krytinu, jakou v našich zeměpisných šířkách většinou nemíváme.

Tady můžete vidět ještě jiný druh:

Pak jsme jenom krátce popojeli a octli jsme se u hlavního cíle výletu: proslulé výrobny lízátek polkagris. Uvniř pestrobarevného domu je prodejna s obrovským sortimentem všelijakých cukrovinek.

Velkým oknem lze pozorovat pány cukráře v akci.Pokud vás zajímá podrobněji zdejší tradiční výroba, můžete se kouknout na YouTube zde:


Na hlavní ulici jsme v jednom domku objevili krásnou kuriozitu: v levé půlce mají prodejnu polkagrisových cucátek a hned přes chodbu ordinuje zubař.Jinak je to město velmi půvabné, plné krásných domečků, u kterých místo bazénů mají zpravidla trampolíny. Švédové se asi potřebují spíše zahřívat poskakováním, než ochlazovat ve vodě.Ten nápis nás zprvu udivil. Než nám došlo, že to slovo neznamená nabídku chlastu. RUM je totiž švédsky POKOJ, a ta cedule tedy znamená totéž, co u nás ZIMMER FREI.


Bylo tam krásně.