19. 5. 2005


Vyjeli jsme jižně od Alvesty do Huseby Bruk, kde nás čekala prohlídka skanzenu starých manufaktur. Cestou jsme mohli na vlastní oči vidět, proč je pořád ve vzduchu cítit pryskyřice. Jižní Švédsko bylo totiž krátce před naší návštěvou postiženo obrovskou vichřicí, která lámala stromy jako sirky.


Ale pojďme k věci. Huseby Bruk je shluk všelijakých zajímavých staveb. Začíná se samozřejmě prodejnou upomínkových předmětů. Tam jsme zjistili nepříjemný fakt: bylo zavřeno. V květnu otevřeno pouze v pátek, sobotu a neděli. Byl čtvrtek. Tak jsme si ty všemožné stavby prohlédli alespoň zvenku.

Mlýn, jakási továrnička, pila, další dílna s vodním náhonem, všechno v pěkném parku.A objevili jsme úžasnou technickou památku: čerpadlo vody do náhonů ve tvaru Archimedovy spirály.Šroubovice, která žene vodu nahoru, je otáčena hřídelem, čouhajícím z červeného domečku.V té pastoušce jsou ukryty převody, kterými vrtí ocelové lano. To je poháněno přes transmisi dalším lanem ze strojovny v továrně.Chaloupka pod transmisí původně sloužila jako zahradní domek pro děti. Hnací lana vedou parkem kolem sídla původních majitelů.Mimochodem: povšimněte si, že ve Švédsku jsou rozvody vysokého napětí na dřevěných sloupech a montéři jsou rovněž dřevění.


Pak jsme jeli do Hjotsjö u Rydaholmu. Soukromé muzeum: bil = auto, leksak = hračka, musik asi nemusím překládat.Nedosti na tom; měli tam i selský nábytek, ševcovskou dílnu a stará rádia. Bylo tam toho ještě nepočítaně, můžete se kouknout na jejich web.

A před muzeem stojí švédský kostelíček jako malovaný. Uvnitř je to přímo roztomilé.